ohc
20 اسفند 1401 - 20:40

محورهای بیانیه وزارت خارجه چین درباره توافق عربستان و ایران

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای به تشریح محورهایی از توافق اخیر میان عربستان و ایران پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، چین امروز شنبه از موافقت عربستان سعودی و ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه پس از چند روز رایزنی میان مقامات ارشد امنیتی دو کشور در پکن استقبال کرد.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد که پکن مشتاقانه منتظر ارتباطات و گفتگوی نزدیک تر میان دو کشور بوده و چین آماده ادامه ایفای نقش مثبت و سازنده در تسهیل چنین تلاش هایی است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت امور خارجه چین در این خصوص آمده است: با تلاش‌ های هماهنگ همه طرف های ذیربط، مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران در پکن نتایج بزرگی به همراه داشت.

پکن ادامه داد که این کشور مذاکرات میان هیئت‌ های عربستان سعودی و ایران را از ۶ تا ۱۰ مارس تسهیل کرد.

بیانیه مذکور در ادامه افزود: «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مدیر دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی به ترتیب مذاکراتی را با دو هیأت انجام داد و ریاست مراسم افتتاحیه و اختتامیه مذاکرات را برعهده داشت. ریاض و تهران توافق کردند که به اصول و اهداف منشور سازمان ملل پایبند بوده، از طریق گفتگو و دیپلماسی اختلافات میان خود را حل و فصل کنند و به حاکمیت یکدیگر احترام گذاشته و نیز در امور داخلی یکدیگر مداخله نکنند. آن‌ ها توافق کردند که روابط دیپلماتیک را ازسر بگیرند و در زمینه‌ های مختلف همکاری کنند.

روز جمعه بیانیه سه‌ جانبه‌ ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در نتیجه‌ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر ۲ ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

اعلام توافق غیرمنتظره ایران و عربستان و احیای روابط دیپلماتیک پس از ۷ سال، با واکنش گسترده منطقه‌ای و بین‌اللملی روبرو شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1087165